Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu nedir?

Gonore, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur ( CYBE ). Tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bel Soğukluğu Nedir? Tedavileri nelerdir? Sağlıklı cinsel ilişki yöntemlerini öğrenin. Sorunsuz cinsellik için Sitemizden bilgi alınız.

Semptomlar

Çoğu kadın ve bazı erkeklerde erken belirtiler görülmez. Bel soğukluğu belirtilerinin ortaya çıkması 2 ila 10 gün (ve bazen daha da uzun) sürebilir. Belsoğukluğu olan çoğu kadının görünür semptomları yoktur veya semptomlarını mesane veya vajinal enfeksiyonlarla karıştırır. Erkeklerde semptomlar genellikle enfeksiyondan sonraki ilk hafta içinde ortaya çıkar. Yaygın belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • İdrar yaparken ağrı, yanma veya rahatsızlık (kadınlar için)
 • Seks sırasında veya sonrasında kanama (kadınlar için)
 • Dönemler arasında anormal kanama (kadınlar için)
 • Vajinal akıntıda değişiklik veya artış (kadınlar için)
 • Seks ile ağrı (kadınlar için)
 • İdrar yaparken yanma veya rahatsızlık (erkekler için)
 • Penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntı (erkekler için)
 • Üretra çevresinde kaşıntı (penise açıklık) (erkekler için)
 • Ağrılı veya şişmiş testisler (erkekler için)

Oral seks, hem erkeklerde hem de kadınlarda boğazda belsoğukluğuna neden olabilir. Bu, boğaz ağrısına ve bezlerin şişmesine neden olabilir, ancak genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz. Anüsteki bel soğukluğu akıntıya, kanamaya, anal kaşıntıya, ağrıya veya ağrılı bağırsak hareketlerine neden olabilir. Veya herhangi bir belirti olmayabilir.

Bel Soğukluğu

Sana ne yapabilir

Tedavi olmadan bel soğukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda gonore, rahim ve fallop tüplerinde ciddi bir enfeksiyona (pelvik inflamatuar hastalık) neden olabilir. Uzun süreli pelvik ağrıya neden olabilir ve kısırlığa, düşüklere ve ektopik (tubal) gebeliğe yol açabilir.

Bazı erkekler testislerde (“toplar”) ağrı ve şişlik yaşar. Bu duruma epididimit denir. Skar dokusu spermi taşıyan tüpleri tıkarsa kısırlığa da neden olabilir.

Bel soğukluğu ayrıca göz enfeksiyonuna ve artrite neden olabilir. Hamileyseniz, vajinal doğum sırasında bebeğe bel soğukluğu da bulaşabilir. Bu ciddi bir göz enfeksiyonuna yol açabilir ve tedavi edilmediği takdirde yeni doğan bebekte kalıcı körlüğe neden olabilir.

Bel Soğukluğu ‘nu Nasıl engellersin

Her zaman daha güvenli seks yapmayı ve prezervatif kullanmayı unutmayın. Bu, bel soğukluğu veya diğer CYBE’lere yakalanma riskini azaltacaktır .

Bel soğukluğunuz olduğunu öğrenirseniz, eşinize/eşlerinize herhangi bir semptom olmasa bile enfeksiyon kapmış olabilecekleri söylenmelidir.

 

Partnerinize/ortaklarınıza söyleme konusunda endişeleriniz varsa, bir halk sağlığı hemşiresi ile iletişime geçin. Halk sağlığı hemşiresi, durumla başa çıkmanın yollarını önerebilir veya sizin için partnerinizle/partnerlerinizle iletişime geçecektir. İsminiz elbette gizli tutulacaktır.

Belsoğukluğu, kişide hiçbir belirti olmasa bile, enfekte bir kişiyle kondomsuz oral, anal veya vajinal cinsel ilişki yoluyla yayılabilir.

Sahip olduğunu düşünüyorsan

Bel soğukluğunuzdan şüpheleniyorsanız, hemen test yaptırmak için sağlık uzmanınızı veya cinsel sağlık kliniğinizi ziyaret edin.

 

Test yaptırın

Erkekler için idrar testi yaygındır.

Kondomsuz anal veya oral seks yapmış erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler için bu bölgelerden örnek alınması önerilir.

Kadınlar için enfekte bölgelerden (serviks, üretra, anüs veya boğaz) örnekler alınır. Birçok kadın , düzenli Pap muayeneleri sırasında CYBE testlerinin yapıldığını varsayar. Durum bu değil. Sağlık uzmanınızdan sizi CYBE için test etmesini isteyin – sormak, doğru testleri alıp almadığınızı bilmenin tek yoludur.

Sizin için uygun testler hakkında sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir.

Tedavi ol

Gonore’de antibiyotik direnci, Ontario da dahil olmak üzere dünya çapında yaşanıyor. Pelvik inflamatuar hastalık ve kısırlık gibi komplikasyonları azaltmak ve antibiyotiğe dirençli bel soğukluğunun daha fazla yayılmasını önlemek için gonoreyi hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmeniz önemlidir.

Gonore, haplarla birlikte tek bir enjeksiyonla tedavi edilebilir. İlaçlarınızla birlikte verilen talimatları izlemelisiniz. Antibiyotik alırken alkol almayın.

Belirtiler ve semptomlar birkaç gün içinde kaybolabilir ancak enfeksiyondan kurtulmak yaklaşık yedi gün sürer. Tüm ilaçları bitirdikten yedi gün sonrasına kadar – prezervatifle bile – seks yapmayın.

Sağlık hizmeti sağlayıcınızın ofisinde veya topluluğunuzdaki bir cinsel sağlık kliniğinde ücretsiz tedavi mevcuttur.

Takip et

Çoğu zaman, sağlık hizmeti sağlayıcınız veya cinsel sağlık kliniğiniz bir takip testi planlayacaktır. Bu testler sadece enfeksiyonunuzun etkili bir şekilde tedavi edildiğinden emin olmak içindir. Takip testi, tedavinizi bitirdikten en az 4 hafta sonra yapılmalıdır.

Unutma:

 • Tüm ilaçlarınızı sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde alın.
 • Bel soğukluğu gibi tedavi edilmemiş bir CYBE’niz varsa HIV gibi diğer CYBE’leri olan bir kişiden almak daha kolaydır .
 • Aynı anda birden fazla enfeksiyon kapmak mümkündür, bu nedenle diğer CYBE’ler için test edilmek önemlidir .

Partnerinizle kendiniz konuşmaya karar verirseniz, bunun hakkında rahatça konuşmayı öğrenin .

Cinsel SohbetSex SohbetAdult SohbetBel SoğukluğuCinsellik


Yazar: admin

Görüntüleme: 737 defa

Kategori: Cinsel Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2022

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50