Hormonal bobin

Hormonal bobin

Hormonal bobin

Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Hormonal Bobin Doğum kontrolünde çok işinize yarayacak bir sistemdir. Bilmediğiniz tüm konuları sitemizden öğrenebilirsiniz.

  • 3 veya 5 yıl çalışır.
  • Seks için hazırlanmanız veya yarıda kesmeniz gerekmez.
  • Her gün bir hap almayı hatırlamak zorunda değilsiniz.
  • Ağır veya ağrılı dönemleriniz varsa, IUS dönemlerinizi daha hafif, daha kısa ve bazen daha az ağrılı hale getirebilir – tamamen durabilir.
  • RİA çıkarıldığında doğurganlık normale dönecektir.
  • IUS diğer ilaçlardan etkilenmez.

IUS (rahim içi sistem) olarak da bilinen hormonal bobin, rahminize oturan ve progestojen hormonunu serbest bırakan küçük T şeklinde plastik bir cihazdır. Uzun etkili ve geri dönüşümlüdür, bu nedenle hamile kalmak istiyorsanız onu çıkarabilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta altıncı en popüler doğum kontrol yöntemidir ve özellikle 25 yaş üstü kadınlar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir.

Verimlilik                                                      için sürer                                                            Periyot döngüsü                                                               Yan etkiler

+99%                                                                    3 veya 5 yıl                                                                 Düzensiz                                                                                            Nadir

Nasıl çalışır

Bu nasıl kullanılır

IUS yerleştirildikten sonra doğum kontrolü hakkında düşünmeniz gerekmez. Seksi kesintiye uğratmaz ve partneriniz bunu hissetmemelidir. Jaydess , Kyleena , Mirena ve Levosert bobinlerinin tümü hamileliği önlemek için çalışan hormon levonorgestrel (bir progestojen formu) içerir. Doğum kontrolü için Jaydess 3 yıla kadar, Mirena ve Kyleena bobinleri 5 yıla kadar ve Levosert 6 yıla kadar kullanım için lisanslanmıştır.

Eğitimli bir doktor veya hemşire tarafından herhangi bir zamanda çıkarılabilir, ancak prezervatif de kullanmanız veya çıkarmadan 7 gün önce cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir.

neden işe yarıyor

IUS, hamileliği önleyen bir progestojen hormonu salgılar:

  • Rahim boynundaki mukusu kalınlaştırarak spermin rahme girmesini ve yumurtaya ulaşmasını zorlaştırması;
  • Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme olasılığını azaltmak için rahmin iç tabakasının inceltilmesi;
  • Bazı kadınlarda IUS, yumurtalıkların yumurta bırakmasını da durdurur (yumurtlama), ancak çoğu kadın yumurtlamaya devam eder.

Düşünülmesi gereken şeyler

Farzedelim?

IUS yerinde kalmaz:

Bir IUS, rahminizden vajinanızın tepesine doğru biraz aşağı sarkan 2 ince ipliğe sahiptir. İplikler için nasıl hissedeceğiniz ve IUS’nin hala yerinde olup olmadığını kontrol etmeniz öğretilecektir. İpleri hissedemiyorsanız veya IUS’nin hareket ettiğini düşünüyorsanız, hamileliğe karşı tam olarak korunmamış olabilirsiniz. Hemen doktorunuza veya hemşirenize görünün ve IUS’niz kontrol edilene kadar prezervatif gibi ekstra doğum kontrol yöntemleri kullanın.

IUS’nizin çıkması pek olası değildir.

uygunluk

Çoğu kadın bir IUS kullanabilir, ancak klinisyeniniz sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için ailenizi ve tıbbi geçmişinizi soracaktır.

IUS, östrojen hormonunu (kombine hapta bulunan) alamayan kadınlar için uygundur.

Bazı sağlık sorunlarınız varsa veya geçirmişseniz IUS sizin için uygun olmayabilir .

 

Yan etkiler ve riskler

Kısa vadeli:

Yaygın:

İlk 6 ayda düzensiz kanama ve lekelenme. Bu zararlı değildir ve genellikle zamanla azalır.

Nadir:

Bazı kadınlar, IUS takıldıktan sonra baş ağrısı, akne ve meme hassasiyeti yaşarlar.

IUS takıldıktan sonraki ilk 20 gün içinde pelvik enfeksiyonlar oluşabilir. 100 kadından 1’inden azı enfeksiyon kapacaktır.

Uzun vadeli:

Nadir:

Ruh hali ve libidoda küçük değişiklikler.

Düzensiz vajinal kanama ve ağrı.

Yumurtalıklarda küçük sıvı dolu kistler – bunlar genellikle tedavi olmaksızın kaybolur.

Cinsel Sohbet odasıSeks Sohbet OdasıSex Sohbet odasıHormonal bobin

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 734 defa

Kategori: Cinsel Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2022

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50