Klamidya

Klamidya

Klamidya nedir?

Klamidya, en sık bildirilen cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur ( CYBE ). Bir bakteriden kaynaklanır ve tedavi edilmezse klamidya hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa neden olabilir.

nasıl engellersin

Her zaman daha güvenli seks yapmayı ve prezervatif kullanmayı unutmayın. Bu, klamidya veya diğer CYBE’lere yakalanma riskini azaltacaktır .

Sizde klamidya olduğunu öğrenirseniz, eşinize/eşlerinize herhangi bir semptom olmasa bile enfeksiyon kapmış olabilecekleri söylenmelidir. Partnerinize/ortaklarınıza söyleme konusunda endişeleriniz varsa, bir halk sağlığı hemşiresi ile iletişime geçin.

Halk sağlığı hemşiresi, durumla başa çıkmanın yollarını önerebilir veya sizin için partnerinizle/partnerlerinizle iletişime geçecektir. İsminiz elbette gizli tutulacaktır.

Kondomsuz vajinal, oral veya anal seks yapmaktan veya enfekte bir kişiyle seks oyuncaklarını paylaşmaktan klamidya kapabilirsiniz.

Klamidya tedavisi

sahip olduğunu düşünüyorsan

Klamidyanız olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen test yaptırmak için sağlık uzmanınızı veya cinsel sağlık kliniğinizi ziyaret edin. Pozitif test ederseniz, kullanabileceğiniz bir dizi tedavi vardır.

Test yaptırın

Normalde, bir idrar örneği gereklidir.

Kadınlar için klamidya testleri ayrıca serviksten (rahim ağzından) sıvı örneği almayı da içerir. Birçok kadın, yanlışlıkla , normal Pap muayenesi sırasında CYBE testlerinin yapıldığını varsaymaktadır. Sağlık uzmanınızdan sizi CYBE için test etmesini istemeyi unutmayın ve partner(ler)inize de bir CYBE testi hakkında bir sağlık uzmanına sormalarını söylemeyi unutmayın .

Erkekler için, sağlık hizmeti sağlayıcısı veya halk sağlığı hemşiresi de üretradan akıntı örneği alır. Boğaz veya rektumu enfeksiyon için test etmek de yaygındır.

İster genç ister yaşlı, heteroseksüel veya LGBTQ olun , rutin testler cinsel sağlığınıza dikkat etmenin iyi bir yoludur. Gizli destek, test veya danışmanlık için topluluğunuzdaki bir sağlık hizmeti sağlayıcısını veya cinsel sağlık kliniğini ziyaret edin. Test etmek kolay ve ücretsizdir.

tedavi ol

Klamidya antibiyotik haplarla tedavi edilir. Belirtileriniz kaybolmuş gibi görünse bile, tüm ilaçlarınızı sağlık kuruluşu veya cinsel sağlık kliniği tarafından yönlendirildiği şekilde almanız çok önemlidir. Ancak tedavinizi tamamladıktan ve sağlık kuruluşu veya cinsel sağlık kliniği sorun olmadığını söyledikten sonra sekse dönebilirsiniz.

Takip et

Çoğu zaman, sağlık hizmeti sağlayıcınız veya cinsel sağlık kliniğiniz bir takip testi planlayacaktır. Bu testler sadece enfeksiyonunuzun etkili bir şekilde tedavi edildiğinden emin olmak içindir. Bu testler genellikle haplarınızı bitirdikten 4 hafta sonra yapılmalı.

Unutma:

  • Klamidya gibi tedavi edilmemiş bir CYBE’niz varsa HIV gibi başka CYBE’leri olan birinden almak daha kolaydır .
  • Aynı anda birden fazla enfeksiyon kapmak mümkündür, bu nedenle diğer CYBE’ler için test edilmek önemlidir .

Partnerinizle kendiniz konuşmaya karar verirseniz, bunun hakkında rahatça konuşmayı öğrenin.

Cinsel SohbetAdult SohbetSeks SohbetKlamidya


Yazar: admin

Görüntüleme: 1139 defa

Kategori: Cinsel Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2022

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50