Spiral IUS Bobin

Spiral IUS Bobin

Spiral

IUS Bobin Nedir?

Spiral IUS Bobin Hakkında sorular ve cevapları

Bir adı Bobin,  Diğer adı  (ius) normalde Spiral IUS Bobin takılması rahatsız edici ve ağrılı olabilir, ancak ağrı uzun sürmemelidir ve adet sancılarına oldukça benzer olarak tanımlanır. Doğal doğum (vajinal doğum) yaptıysanız, serviksiniz daha önce gerilmiş olacağından, bir takma işlemin daha az ağrılı olması muhtemeldir.

Bir bobin takmadan önce, herhangi bir enfeksiyonun önceden tedavi edilebilmesi için CYBE gibi mevcut enfeksiyonlar için test edilebilirsiniz.

Bobin, kesinlikle hamile olmadığınız sürece, aylık adet döngünüz sırasında herhangi bir zamanda takılabilir.

Dizleriniz bükülü yatarken vajinanızı açık tutmak için bir spekulum kullanılacaktır (aynı alet smear testi yaptırırken kullanılır). Rahim ağzına lokal anestezik jel sürülür ve bu soğuk hissettirir.

Klinisyen daha sonra rahminizin boyutunu ve konumunu steril bir sonda ile belirlemek için serviksi sabit tutmak için forseps kullanacaktır.

Bobin, kolları aşağı katlanmış olarak dar bir tüp içinde paketlenmiş olarak gelir. Klinisyen tüpü vajinaya, serviks yoluyla ve rahminize (rahim) yerleştirecektir.

Ardından plastik boruyu dışarı çekecekler ve bobini yerinde bırakarak bobinin kollarının açılmasına izin vereceklerdir. Spekulum çıkarılmadan önce, hala yerinde olduğundan emin olmak için vajinanızın üst kısmında 1 ila 2 cm aşağı sarkacak şekilde bobinin ipleri kesilir.

Tüm süreç yaklaşık 5 dakika sürmelidir.

İnsanlar normalde daha sonra biraz kramp ağrısı yaşarlar, bu nedenle randevunuzdan hemen önce bazı ağrı kesiciler almanız önerilir.

 


IUS takıldıktan sonra ne kadar hızlı çalışır?

Adet döngüsünün ilk 5 gününde takılırsa, hamileliğe karşı hemen korunursunuz. Başka bir zamanda takılırsa, ilk 7 gün için ek doğum kontrolü kullanmanız gerekecektir.


IUS ile tampon kullanabilir miyim?

Evet, IUS’u kullanırken tampon, ped veya ay kupası kullanabilirsiniz.


Partnerim ipleri hissedecek mi?

Partneriniz seks sırasında IUS’nizi hissetmemelidir. İpleri hissedebiliyorsa, doktorunuza veya klinisyeninize IUS’nizin yerinde olup olmadığını kontrol ettirin. İpleri biraz kesebilirler.


IUS kullanmanın kanser riskinde artış var mı?

IUS takılmasının rahim ağzı kanseri, rahim kanseri veya yumurtalık kanseri riskini artıracağına dair hiçbir kanıt yoktur.


IUS kilo aldırır mı?

IUS’nin kilonuzu etkileyeceğine dair bir kanıt yok.

Spiral IUS Bobin


IUS takmak acıtıyor mu?

Spiral takılması rahatsız edici ve ağrılı olabilir, ancak ağrı uzun sürmemelidir ve adet sancılarına oldukça benzer olarak tanımlanır. Doğal doğum (vajinal doğum) yaptıysanız, serviksiniz daha önce gerilmiş olacağından, bir takma işlemin daha az ağrılı olması muhtemeldir.

Montajı yapan klinisyen vajinanızı açık tutmak için bir spekulum kullanacaktır (smear testi yapılırken aynı alet kullanılır). Rahim ağzına lokal anestezik jel sürülür ve bu soğuk hissettirir.

Bobin takma işlemi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bazen insanlar daha sonra mide bulantısı veya baygınlık hissederler. 5-10 dakika uzanmaları gerekebilir, ancak kısa bir süre sonra genellikle iyileşirler. Klinisyen her zaman iyileştiğinizden emin olacak ve ayrılmanıza izin vermeden eve dönmekten mutlu olacaktır.

Bazı insanlar randevularından sonra evde rahat edip rahatlayabilmek için randevularından sonra plan yapmayı tercih ederler.

Kadınların, bir uygulamadan sonra birkaç gün hafif kramp ve / veya lekelenme yaşaması oldukça yaygındır. 6 hafta sonra klinisyenin bobininizin yerinde olup olmadığını ve durumunuzun nasıl olduğunu kontrol edeceği bir randevu almanız istenecektir.


IUS kimler için uygundur?

Çoğu kadın bir IUS kullanabilir, ancak doktorunuz veya klinisyeniniz sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için aileniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.

IUS, östrojen hormonunu (kombine doğum kontrol hapında bulunan) alamayan kadınlar için uygundur.

Bazı sağlık sorunlarınız varsa veya daha önce geçirdiyseniz, IUS sizin için uygun olmayabilir:

  • meme kanseri veya son 5 yıl içinde geçirdiyseniz;
  • Rahim ağzı kanseri;
  • karaciğer hastalığı;
  • kalp hastalığı;
  • rahminiz veya serviksiniz ile ilgili sorunlar veya adetler arasında veya cinsel ilişkiden sonra açıklanamayan vajinal kanama;
  • tedavi edilmemiş bir CYBE veya pelvik enfeksiyon.

Menopoza yaklaşıyorsam IUS’u kullanabilir miyim?

IUS taktırdığınızda 45 yaşında veya daha büyükseniz, menopoza girene kadar veya artık doğum kontrolüne ihtiyacınız olmayana kadar bırakılabilir. IUS, HRT için de kullanılabilir.

Cinsel sağlık sitesi


IUS vücudumun içinde kaybolabilir mi?

IUS’nize uyan GP veya klinisyen, iplikler için nasıl hissedeceğinizi öğretecek ve IUS’nin hala yerinde olup olmadığını kontrol edecektir. İpleri hissedemiyorsanız veya IUS’nin hareket ettiğini düşünüyorsanız, hamileliğe karşı tam olarak korunmamış olabilirsiniz. Hemen doktorunuza veya hemşirenize görünün ve IUS’niz kontrol edilene kadar prezervatif gibi ekstra doğum kontrol yöntemleri kullanın.


IUS’a uyması için prosedürden bir enfeksiyon kapabilir miyim?

Çok küçük bir enfeksiyon riski vardır. IUS taktırdıktan sonraki birkaç gün içinde aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, hemen doktorunuza (veya IUS’yi takan klinisyeninize) görünmelisiniz:

  • alt karnınızda ağrı var;
  • yüksek bir sıcaklığa sahip olmak;
  • kokulu bir akıntı var.

IUS gelecekteki doğurganlığımı etkiler mi?

RİA çıkarıldığında doğurganlık normale dönecektir.

IUS’nizi aldırmaya karar verdiyseniz ancak hamile kalmak istemiyorsanız, çıkarmadan önce 7 gün boyunca prezervatif kullanmanız gerekecektir. Bunun nedeni, spermin vücutta 7 güne kadar yaşayabilmesidir.


RİA ve RİA arasındaki fark nedir?

Hormonal olmayan sarmal RİA, spermin hayatta kalamayacağı bir ortam yaratan bakır salgılar.

Hormon bobini IUS, serviksteki mukusu kalınlaştıran (rahmin açılması) bir progestojen hormonu salgılar, bu da spermin içinden geçmesini ve bir yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır. Aynı zamanda rahim astarının incelmesine ve döllenmiş bir yumurtayı kabul etme olasılığının azalmasına neden olur. Bazı kadınlarda IUS, yumurtalıkların yumurta bırakmasını da durdurur (yumurtlama), ancak çoğu kadın yumurtlamaya devam eder.


IUS’nin çıkarılmasını istersem ne olur?

Bir bobin, eğitimli bir doktor veya hemşire tarafından herhangi bir zamanda çıkarılabilir.

Başka bir bobin takmayacaksanız ve hamile kalmak istemiyorsanız, 7 gün önce başka bir yöntem (prezervatif gibi) kullanın, çünkü sperm vücutta yedi güne kadar yaşayabilir.

Bir bobinin çıkarılması çok hızlı bir işlemdir (yaklaşık 30 saniye). Biraz rahatsız edici olabilir, ancak takma prosedüründen çok daha az rahatsız edicidir.


IUS kullanırken hamile kalırsam ne olur?

Bu pek olası olmasa da, eğer IUS başarısız olursa ve hamile kalırsanız, hamileliğe devam ediyorsanız mümkün olan en kısa sürede çıkarmalısınız. Ayrıca hamileliğin ektopik olmadığından emin olmak için bir tarama yaptırmalısınız.


Rahim IUS’tan zarar görebilir mi?

1000 vakada 1’den azında, bir IUS yerleştirildiğinde rahmin rahminde veya boynunda (serviks) küçük bir delik açabilir. Perforasyon riski son derece düşüktür. RİA taktıktan sonra alt karın bölgesinde çok fazla ağrı hissederseniz hemen doktorunuza başvurun. Şüpheli bir perforasyon varsa, bir uzman görmek için özel hastahane ‘ye gidin. Perforasyon meydana gelirse, IUS’yi çıkarmak için ameliyat gerekebilir.


Vücudumun IUS’u reddetmesi mümkün mü?

Bobin rahminiz tarafından dışarı itilebilir veya hareket edebilir. Bu yaygın değil. Bunun, takıldıktan hemen sonra olması daha olasıdır. Bu nedenle, doktorunuz veya hemşireniz size her ay bobin dişlerinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğretecek ve ayrıca takma işleminden 6 hafta sonra sizin için kontrol etmeyi ayarlayacaktır.


IUS’um varken CYBE alırsam ne olur?

IUS takılıyken CYBE alırsanız, pelvik enfeksiyona yol açabilir. CYBE ve pelvik enfeksiyonların mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. IUS sizi CYBE’lere karşı korumaz, bu nedenle seks yaparken de prezervatif kullanmanız gerekebilir.


Bebek sahibi olduktan sonra IUS’u kullanabilir miyim?

 

Evet, IUS’a teslimattan sonra 28 günden daha uzun süre sığdırabilirsiniz.

Cinsel Yaşam Sağlığı


Emzirirken IUS kullanabilir miyim?

IUS, emzirirken güvenle kullanılabilir ve süt tedarikinizi etkilemez.

Cinsel Sohbet SitesiCinsel SohbetCinsel Sohbet kanalıSpiral IUS Bobin


Yazar: admin

Görüntüleme: 805 defa

Kategori: Cinsel Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2022

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50