Cinsel Yaşam Sağlığı

Cinsel Yaşam Sağlığı

Cybe Nedir?

Heteroseksüel, lezbiyen, gey, transseksüel veya sorgulayıcı ( LGBTQ ) olmanız fark etmez ; bir veya birden fazla cinsel partneriniz varsa; veya vajinal, oral veya anal seks yapıyorsanız. Siz veya partneriniz/partnerleriniz kondomsuz seks yapıyorsanız, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ( CYBE ) kapabilirsiniz. Tüm CYBE’lerin tedavisi olmasa da hepsi tedavi edilebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, CYBE’ler , yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar ve kısırlık dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hem Cinsel deneyim yaşayıp hem sağlıklı olmak için Cinsel Yaşam Sağlığı önemlidir. Sitemizde buluşmalarda cinsel sağlığınıza önem verin.

CYBE çok yaygındır. Bunu akılda tutarak, kendinizi ve partner(ler)inizi koruyun. Gerçekleri bilin. Seçeneklerinizi bilin. Ve CYBE’lerin yayılmasını önlemeye yardımcı olun .

Cinsel yaşam sağlığı

önleme

Herkes CYBE olabilir

Yaşınız, cinsiyetiniz, etnik kökeniniz veya cinsel yöneliminiz ne olursa olsun, prezervatifsiz seks yaparsanız cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ( CYBE ) kapabilirsiniz. Ne kadar çok insanla kondomsuz seks yaparsanız, enfeksiyon kapma şansınız o kadar artar.

Daha güvenli seks yapın

Kendinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumanın , vajinal veya anal seks sırasında erkek prezervatifi veya kadın prezervatifi kullanmakla başlayarak birçok kolay ve etkili yolu vardır . Erkek prezervatifleri ve diş barajları da oral seks sırasında koruma sağlar.

Prezervatifler en iyi korumanızdır

Erkek, kadın, heteroseksüel, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya sorgulayıcı olun, prezervatif kullanarak kendinizi koruyun. Prezervatifler, her tür seks sırasında CYBE yayma riskini azaltabilir . Her cinsel ilişkide kondomu doğru kullanmak, kendinizi ve partnerinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumanıza yardımcı olabilir . Siz ve eşiniz seks oyuncaklarını paylaşıyorsanız, bir prezervatif kullanın ve oyuncağı vücudun bir bölgesinden diğerine her hareket ettirdiğinizde prezervatifi değiştirin.

Şüphe duyduğunuzda, test yaptırın

Kondomsuz cinsel ilişkiye girdiyseniz ve/veya sizin veya partnerinizin CYBE olup olmadığından emin değilseniz , test yaptırın. Sağlık uzmanınızdan sizi CYBE için test etmesini isteyin – sormak, doğru testleri alıp almadığınızı bilmenin tek yoludur. Ne yazık ki, tüm CYBE’ler semptom göstermez.

Partnerinize/ortaklarınıza söyleyin

Önlemenin büyük bir kısmı, geçmişteki ortak(lar)ınızın bir CYBE olduğunu bildiğinden emin olmak anlamına gelir . Ayrıca, şu anda bir CYBE tedavisi görüyorsanız veya tedavi edilemeyen bir CYBE’niz varsa ( örneğin , HIV , herpes, HPV ) müstakbel partner(ler)i bilgilendirmelisiniz.

İster geçmiş, ister şimdiki veya gelecekteki ortak(lar)la olsun, asla kolay bir sohbet değildir. Ancak sessiz kalmak çözüm değil ve destek var.

Partnerinize bir CYBE olduğunu söylemek konusunda endişeleriniz varsa , bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla veya cinsel sağlık kliniğindeki biriyle konuşun. Kaynak, tavsiye ve ihtiyacınız olan yardımı sunabilirler.

hakkında konuşman gerekenler

Eşinizle/partnerlerinizle enfeksiyonunuzu tartışma düşüncesiyle gergin hissetmeniz doğaldır. Partnerinizin/partnerlerinizin sağlığı risk altında olabilir, bu nedenle neler olup bittiğini bilmeleri gerekir. İşte cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında konuşmak için bazı iyi nedenler :

 • Bazı CYBE’ler tedavi edilmezlerse hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Tedavi edilebilir bir CYBE tedavisi görüyorsanız ancak eşiniz almıyorsa, yeniden enfekte olabilirsiniz.
 • Mevcut veya geçmişteki bir partnere söylemek, o kişiye kontrol edilme ve gerekirse tedavi görme fırsatı verir.
 • Bazı durumlarda cinsel partner(ler) inize HIV taşıdığınızı söylemek için yasal bir göreviniz olabilir. (veya bir CYBE ) seks yapmadan önce. Bununla ilgili daha fazla bilgi için Ontario HIV & AIDS Hukuk Kliniği ( HALCO ) tarafından geliştirilen bu bilgi formunu okuyabilirsiniz .

Zor konuşmayı yapmak için ipuçları

Her durum farklıdır. Nasıl yaklaştığınız, konfor seviyenize iner. İşte konuşmayı idare etmek için bazı fikirler:

 • Kendinizi konuşmaya hazırlayın:
  Kendinizi eşinizin yerine koyun. Ne söyleyeceğinizi prova edin. Dürüst ve anlaşılır olun ve gerekirse bazı notlar yazın. Zor bir konuşma olabilir, ancak hazırlık yapmak rahat görünmenize yardımcı olur. Bu, partnerinize güven vermek için uzun bir yol kat edecektir.
 • Doğrudan olun:
  “Seks yapmadan önce size söylemem gereken bir şey var” diyerek başlayabilir ve ardından CYBE’nizden ve onu nasıl kaptığınızdan bahsedebilirsiniz. Ancak geçmiş ilişkilerinizin her detayını paylaşmanıza gerek yok.
 • Olumsuz bir tepkiye hazırlıklı olun:
  Konuşmayı ne kadar iyi idare etmiş olursanız olun, üzgün, kızgın veya şok olmuş bir kişiyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. En kötü senaryoda, sizi cinsel partner olarak reddedebilirler. Ancak bunun sağlığınızla, kendinizi ve başkalarını korumakla ilgili olduğunu unutmayın. CYBE sadece sizinle ilgili değil, aynı zamanda diğer insanlarla da ilgilidir. Olumsuz bir tepkiyi kabul etmek sizin için ne kadar zor olsa da, durumunuz hakkında açık olma cesaretine sahip olduğunuz ve kendinizi ve başkalarını enfekte olmaktan korumaya çalıştığınız için kendinizle gurur duyun. Partnerinize söylemekten endişe duyuyorsanız, bir sağlık uzmanıyla veya cinsel sağlık kliniğindeki biriyle konuşun. Kaynak, tavsiye ve ihtiyacınız olan yardımı sunabilirler.
 • Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, cinsel sağlık kliniği ve/veya AIDS hizmet kuruluşu destek görevlisi ile konuşun: Unutmayın, CYBE
  ile gördükleri ilk kişi siz değilsiniz ve onlar, durumunuzu açıklamak için doğru kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilirler.   Veya partnerinizin tepkisinden endişeleniyorsanız, cinsel sağlık kliniğindeki biri sizin yerinize partnerinizi bilgilendirebilir. Bilginin nereden geldiğini söylemezler, sadece tedavi edilmeleri gerektiğini söylerler.

  Belirtiler

  Bilmeden CYBE sahibi olabilirsiniz

  Çoğu durumda, klamidya, bel soğukluğu ve HIV gibi CYBE’ler, en azından başlangıçta hiçbir belirti göstermez veya herhangi bir semptom göstermezler. Kendinizi tamamen iyi hissedebilseniz de , prezervatifsiz vajinal, oral veya anal seks yaparsanız yine de başka birine CYBE bulaştırabilirsiniz.

  Bazı CYBE’ler olağandışı akıntılar, idrar yaparken yanma veya genital siğiller gibi belirtiler gösterir. Ancak diğer CYBE’lerin belirgin semptomları yoktur. Bilmeden bir CYBE sahibi olabilirsiniz.

   

  Partneriniz size bir CYBE olduğunu söylerse , enfeksiyonun adını sorun. Ardından, test ve tedavi için sağlık uzmanınızı veya cinsel sağlık kliniğinizi ziyaret edin. Test etmek kolay ve ücretsizdir.

  Çoğu CYBE tedavi edilebilir. Ancak en iyi çözüm, ilk etapta enfeksiyon kapmamaktır.

  Bakılacak şey

  Aşağıdakileri fark ederseniz, sağlık uzmanınızı veya cinsel sağlık kliniğinizi ziyaret edin:

  • Vajina veya penisten olağandışı veya kokulu bir akıntı
  • Cinsel organların üzerinde veya çevresinde kızarıklık, yara veya kaşıntı
  • İşerken yanma veya rahatsızlık
  • Seks sırasında veya sonrasında alt karın bölgesinde ağrı

  HIV ile ilgili semptomlar için lütfen HIV ve AIDS sayfamızı ziyaret edin .

  Test ve Tedavi

  Test yaptırın

  Oral seks de dahil olmak üzere prezervatifsiz seks yaptıysanız, test yaptırmak için sağlık uzmanınıza danışın veya cinsel sağlık kliniğine gidin. Neye sahip olduğunuzu öğrendikten sonra doğru tedaviyi alabilirsiniz. Ayrıca cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu ( CYBE ) başkasına bulaştırmamak için bilmeye değer.

  Lezbiyen, gey, biseksüel veya trans, heteroseksüel veya sorgulayıcı olun, test yaptırmak sağlığınız için önemlidir. İhtiyacınız olan kaliteli sağlık bakımını, çevrenizdeki bir cinsel sağlık kliniğinden alın. Gizlilik garantilidir.

   

  Test yapmak kolay ve ücretsizdir – ayrıntılar için sağlık uzmanınıza veya cinsel sağlık kliniğinize başvurun.

  Sağlık uzmanınızdan sizi CYBE için test etmesini isteyin – sormak, doğru testleri alıp almadığınızı bilmenin tek yoludur.

  Çoğu CYBE tedavi edilebilir ve tedavi edilebilir

  En sık bildirilen CYBE’lerden bazıları tedavi edilebilir ve tedavi edilebilir. Klamidya ve bel soğukluğu gibi potansiyel olarak ciddi CYBE’ler antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi ayrıca semptomların veya gelecekteki salgınların ( örneğin herpes için antiviraller) azaltılmasına da yardımcı olabilir. HIV’li kişilerin daha uzun ve daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olacak ilaçlar da mevcuttur .

  Testiniz pozitif çıkarsa

  Bir CYBE için pozitif test ederseniz , harekete geçmelisiniz. Partner(ler)inize enfeksiyona bağlı olarak geçmişten ve günümüzden ve hatta gelecekten bahsetmeniz önemlidir. İdeal olarak, sizinle aynı anda tedavi edilmelidirler. Bu şekilde size ve diğerlerine yeniden bulaşmasını önleyebilirler.

  Ortağıma/ortaklarıma nasıl söylerim?

  Partnerinize/partnerlerinize söyleme konusunda endişeleriniz varsa, sizi test eden danışmanla konuşun ve/veya bir halk sağlığı hemşiresi ile iletişime geçin. Durumu ele almanın yollarını önerebilirler veya sizin için partnerinizle/partnerlerinizle iletişime geçerler. Adınız gizli tutulacaktır. Partnerinizle kendiniz konuşmaya karar verirseniz, bunun hakkında rahatça konuşmayı öğrenin.

  CYBE’leri arayın

  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, semptomları, nasıl test edileceği ve tedavi seçenekleri hakkında ihtiyacınız olan bilgileri edinin.

  Cinsel SohbetSex Sohbet –  Cinsel Yaşam SağlığıErotik Sohbet


Yazar: admin

Görüntüleme: 1446 defa

Kategori: Cinsel Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2022

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50