Vajinismus Cinsel İlişki Anında Ağrı Sorunu

Vajinismus Yani Cinsel İlişki Esnasında Ağrı Sebepleri

 • Cinsel İlişki Esnasında ağrı Vajinismus Nedir
 • Cinsel ilişkide rahim neden acır?
 • Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır?
 • Ilk cinsel ilişki sonrası ağrı ne kadar sürer?
 • Disparoni tedavisi cinsel ilişki pozisyonları
 • Cinsel ilişkide ağrı Kadınlar Kulübü
 • Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve şişkinlik
 • Cinsel ilişkiye girerken neden ağrı olur
 • İlişkide ağrı olmaması için ne yapılmalı
 • Cinsel ilişkide acı ne zaman geçer Kadınlar Kulübü
 • Cinsel ilişkiden sonra yanma
 • Disparoni kadınlar Kulübü

Vajinismus Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma, kasılma, gerilme gibi bir çok benzeri bulunan bir hastalık türüdür. Hastalığın nedeni psikolojik yada fiziksel nedenlerdir. Sağlıklı bir cinsellik yaşamaya engel olan vajinismus, kadının cinsel birliktelik esnasında acı ile karşılaşması ve sağlıklı cinsel birlikteliği gerçekleştirememsiyle sonuçlanır. Bu sorun bir çok çiftin karşılaştığı ve tedavisi basit bir hastalıktır.

Cinsel ilişkide ağrı (vajinismus) teşhisi nasıl konulur?

vajinismus

Cinsel ilişki ağrı için kesin tanıyı ancak cinsel hastalıklar uzmanı tarafından yani bir jinekolog tarafından konulabilir. ağrı olan bölgenin analizi yapılır bunu fiziksel yada psikolojik olduğu belirlenir ve duruma göre bir tedavi uygulanır. Bu tanı basit bir jinelojolojik muayene sonucunda çok kısa bir sürede konulabilmektedir. Bizim size tavsiyemiz cinsel ilişki sırasında ağrı çekiyorsanız, iyi bir inceleme sonucunda bir jinekoloji uzmanı jinekolog bularak muayene olmanızdır.

Muayene sonucunda hiç bir fiziki, organik neden bulunamıyorsa bunun nedeni psikolojiktir, kadının bilinç altında buna sebep olan nedenlerin çözümlenmesi için cinsel terapisler yada uzman cinsel psikolog muayenesinden sonuç alınabilir.

Cinsel Bölgede İlişki Esnasında Ağrı (Vajinismus) – Psikolojik Nedenler

Psikolojik olarak vajinismus sorunu yaşayan kadınlar da tedavi süreci cinsel terapi yöntemi ile giderilmektedir. Bilinç altı yada yapısal nedenler gereği cinsel ilişki sırasında ağrı, kasılma, istem dışı gerilmeler nedeniyle kadında oluşan cinsel isteksizliğin giderilmesi uzman psikologlar tarafından bir kaç senans ile çözülmektedir.

Psikolojik nedenlerin altında yaran sebeplerden bazıları, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk, partner uyumsuzluğu, cinsellik ile alakalı eksik yada yanlış bilgilerin bilinç altına yerleşmesinden kaynaklı olabilir.

Doğal, organik fiziksel nedenler ile cinsel ilişki esnasında ağrı

vajinal kuruluk

Doğal fiziki nedenlerden kaynaklı yani psikolojik olmayan nedenler yatmaktadır. Bu kadının fiziki özelliklerinden kaynaklıdır. Vajinal darlık, vajinal kuruluk, aşırı dar vajina girişi sebebiyle oluşan ağrılardır. Bu durumda ilaç yada cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir. Cinsel ilişki anında yaşanan ağrıların sonlandırılması için bu iki yöntem oldukça etkilidir.

Vajinal Darlık

Doğuştan gelen fiziki özelliklerin getirdiği vajinal darlık ve vajina duvarının darlığına bağlıdır. Bu nedenle penis girerken zorlar ve ağrıya neden olur.

Vajinal kuruluk

Kadınlarda cinsel ilişki anında ve uyarılmada hipofizden salgılanan prolaktin fazlalığından ve doğum sonrası emzirme dönemlerinde vajinada ıslaklık azalabilir. Buna bağlı olarak cinsel ilişkide yeterince ıslanmayan vajina ağrıya neden olabilir. Vajinal ıslanmanın azalması sürtünmenin etkisini arttırdığı için bu ağrılı bir cinsel ilişkiye yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir