Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi Yaşayın

Erken menopoz belirtileri nelerdir, Menopoz belirtileri kanama, Yalancı menopoz nedir, Erken menopoza girenlerin yorumları, Menopoz ağrıları nelerdir, Menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur, Erken menopoza girenler kadınlar Kulübü

Kadınlar için çok zor geçen bu dönemde Adet dönemi döngüsü tamamen durmaktadır. Bu dönem yaşam kalitesini ve sinir sistemini oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Bu dönemi en az stres ve bunalımla atlatmanız için size önerilerde bulunacağız. Çok kolay ve etkili yöntemleri kendinizde deneyerek daha sağlıklı bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz.

Her kadının hayatında yaşadığı bir dönem olan menopoz kişiye göre farklı etkiler gösteriyor olsa da belirtileri çoğu kadında aynı olmaktadır. Kadın hayatının 3 de birini oluşturan bu dönem yumurtalık aktivitesinin sonlandırılması olarak bilinmektedir. Doğurganlık özelliğinin sonlandığı bu dönem bedensel ve ruhsal olarak etkileşimler göstermektedir.

Yunanca mens (ay) ve pause (durmak) kelimesinden gelen Menopoz dünya sağlık örgütünün açıklamalarına göre ülkemizde 47-49 dünya genelinde bu rakamların 45-55 yaş aralığında görüldüğünü açıkladı. Bu yaş kişinin fiziksel özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Kadınlarda Menopoz dönemi 3 evreden oluşmaktadır, bunlar; menopoz sürecini premenopoz, menopoz, post menopoz olarak adlandırılmaktadır. Bu evrelerden bahsedecek olursak.

Premenopoz : Yumurtalık aktiviyesinin artık daha yavaş olduğu adet aralıklarının beklenenden daha uzun süreelerde gelmesi ve azalmasını kapsayan bu dönem 1 yıl yada daha uzun sürebilmektedir.

Monopoz: Son adet kanaması dönemini temsil eder ve artık yumurtalıkların üreme fonksiyonunun tamamen bittiğini gösterir.

Postmenopoz: Daha uzun bir dönemi kapsar ve 1 yıl ve daha fazla adet görülmediği dönemleri kapsamaktadır.

Menopoz Tanısı Nasıl Konuyor

menopoz tanısı menopoz nedir
Menopoz nedir? menopoz tanısı

Çeşitli faktörler menopoz dönemini tetikleyebilmektedir. Irk, Ergenlik yaşı, alkol sıgara kullanımı, beslenme şekli gebelik sayısı, gebelik türü, geçirdiği operasyonlar, genel sağlık öyküsü ve hastalık öyküsü, yaşam tarzı gibi bir çok farklı etken menopoz yaşının değişiklik göstermesinde önemli rol oynamaktadır. Dünya sağlık örgütü açıklamalarına göre sıgara, alkol, uyuşturucu kullanmayan ve sağlıklı beslenen kadınlarda menopoz yaşı ve tramvalarının daha esnek olduğunu belirtmektedir. Doğurganlık özelliğinin ortadan kalkması, kadın vucudunda bir takım dengelerinde değiştiği anlamına gelmektedir ve hormonlar olduğundan daha farklı tepkiler vermektedir. 40 yaşından itibaren yumurtalıkların aktiviyelerinin yavaşlaması ve yumurta sayısının azalması ile beraber, düzensiz adet dönemleri, azalan adet kanamaları, ateş basmaları, stres, sinir, ağlama hiss ve boşluk hissi ile yavaş yavaş kendisini belli etmeye başlar. Sonraki adımlarda bazı hastalarda kalp çarpıntınları ve düzensiz tansiyon, nabız tepkileri görülmektedir. Cinsel isteksizlik, stres halleri, kemik erimesi, vajinal kuruluk ve yanma ve diğer ürinel sorunların ortaya çıktığı görülmektedir.

Daha sağlıklı ve kontrollü menopoz dönemi yaşamak elinizde

Sağlıklı menopoz dönemi
sağlıklı bir menopoz dönemi

Bu dönemde vucudumuzu direkt olayan etkileyen ve yaşam kalitemizi arttıracak en güçlü yöntemin, dengeli ve sağlıklı beslenme, düşük kalorili gıdaların tüketilmesi, kolosterol dengesinin sağlanması, kalp damar sağlım açısından oldukça önem taşımaktadır. Nadiren de olsa kemik erimesi yaşamamak için kalsiyum dengemizi sağlamak için kalsiyum değeri yüksek gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Tuz ve şeker dengesi azaltılmalı, lif ağırlıklı bir beslenme programı tercih edilmeslidir. Kola, gazoz, soda, kahve, çay gibi kafein ağırlıklı ve gaz ağırlıklı içeceklerden kaçınılmalıdır. Ceviz, brokoli, fındık, süt, peynir, balık, çilek, turp, ıspanak gibi antioksidan  değeri yüksek beslenme tarzı tercih edilmelidir. Menopoz döneminde düzenli fiziksel aktiviteler vucudu düzene ve dengeye sokarken stres odağı olmaktan sizi alı koyacaktır. Sağlıklı bir beslenme ve düzenli spor yapmanız zihin ve fiziki olarak sizi zinde tutacağı için daha sağlıklı, stressiz bir menepoz dönemi atlatmanızı sağlayacaktır. Yürüyüşler, yüzme, plates, jimlastik gibi aktivitelere ağırlık vererek daha sağlıklı bir bedene kavuşmanız oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir