Corona Virüs ve Sağlıklı Cinsellik

Sağlıklı insan keyifli cinsel yaşam demektir

corona virüs ve cinsellik, covid19 cinsellik, korona virüs döneminde cinsel yaşam, cinsel sorunlar, sağlıklı cinsel birliktelik, cinsel yoldan bulaşan salgın hastalıklar, cinsel tedbirler, cinsel önlemler


Tüm dünyada insanların hayatlarını etkileyen ve yaşamlarını tehlikeye atan Covid 19 virüs toplum, sosyal hayat olduğu gibi cinsel yaşam üzerinde de oldukça olumsuz ve kalıcı etkiler bırakmıştır.

Çiftlerin birbirinden uzaklaşması ve sosyal mesafe kurallarında araya oldukça belirgin bir mesafe girmiştir. Bunun sonucunda çiftlerin birbirlerine yaklaşımları tedigrdinlik içermektedir, kadın yada erkek fark etmeden herkes kendini oto kontrol altına alıyor.

Bulaş riskini göze alamayan ve birbirlerine yaklaşamayan çiftlerin cinsel yaşamlarınıda olumsuz etkileyen Corona Virüs bir çok çiftin araya giren mesafeler ve kurallar neticesinde ayrılmalarına kadar yol açmıştır. Bu durumda yapılması gereken tek şey daha tedbirli olmak ve son zamanlarda en çok ihtiyacımız olan şeylerden birisid anlayıştır.

Tedbirli Cinsellik Sizi Korur

 • Bu pandemi döneminde sizinde almanız gereken önlemler arasında olan cinsel ilişki öncesinde ve esnasında uygulamanız gereken bir takım tedbirler vardır.
 • Maske bunlardan birincisidir. Hiç olamamasından tedbirli bir cinsellik daha iyidir, bunu asla unutmayın.
 • Birliktelik öncesinde iyice bir banyo yapıp bütün vucudunuzun yıkandığından ve temiz olduğundan emin olmalısınız.
 • Yatak çarşaflarınızı her birliktelikten önce ve sonra değiştirmeyi unutmayın.
 • Öpüşmek gibi karşı tarafın salgıları ile direkt temas edeceğiniz aktivitelerden kaçının.
 • Yüz yüze olmaktan kaçının ve mutlaka biraz mesafeli olun.
 • Condom kullanımı bu dönemde oldukça önem kazanmıştır, ve asla ihmal etmeyin.
 • Ağız temizleme suyu kullanın bu hem güzel kokmanızı sağlayacağı gibi ağzızda olan bakteri ve virüsleride ortadan kaldırır.

Partnerinizi anlayışla karşılayın ve baskı yapmayın


Eğer taraflardan birisi tedirgin oluyorsa ve yakınlaşmak istemiyorsa bunu dayatma ile değil anlayış ile karşılamak gerekmektedir. Dışarıdan gelen birinin virüse yakalanma riski oldukça yüksel olması diğer tarafı da olumsuz etkileyerek psikolojik olarak uzaklaşma ve kendini koruma iç güdüsü ile yaklaşmasına sebep olabilir. Sinirlerimizin iyice gerilmesi nedeniyle bu tepkiye karşı olarak ters bir yaklaşım sergilerseniz bunu yaşam hakkına bir saygısızlık olarak algılayabilir ve daha olumsuz sonuçla doğurabilir.

Tek eşlilik oldukça önemlidir


2020 yılı başlarında hayatımıza giren ve 2021’e giridiğimiz günlerde dahi devam eden bu covid 19 belasının bize gösterdiği bir gerçek daha var ki, tek eşliliğin önemidir.

Sağlıklı olduğundan ve kendini muhafaza ettiğinden emin olduğunuz ve devamlılık içinde birlikletiliğinizi sürdürdüğünüz partneriniz sizin en güvenli cinsel ortağınızdır. Günü birlik ilişkiler yaşayıp ve onunla seks yapıyorsunuz sizin virüs kapma olasılığınız çok daha yüksektir. Unutmayın sizinle gelişi güzel seks yapan birisi mutlaka bir başkası ile de yapabilir. Buda temas ve bulaş riskinizi arttırmaktadır. Unutmayın ki cinsellik sağlıklı iki insanın birleşmesi ile keyifli ve güvenlidir. Hiç bir şey insan hayatından değerli ve önemli değildir.

2 thoughts on “Corona Virüs ve Sağlıklı Cinsellik

 1. Bir kadın olarak yazıyorum çok teşekkür ediyorum bilinçlendirdiğiniz için artık ev arkadasımla daha yakınız ve daha tedbirli bi şekilde ilişkiye giriyoruz.

  1. sizi tebrik ve teşekkür ediyoruz Elanur, ev arkadaşınızlı sağlıklı ve keyifli bir cinsellik yaşamanız dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir