Çiftlere Cinsellik Terapisi

Sağlıklı Cinsellik, Cinsel terapi nedir, cinsel sorunlar nelerdir, cinsel isteksizlik nasıl giderilir, cinsel hastalıklar nedir, cinsellik terapisi nasıl yapılır, Cisel sorunlar nasıl çözülür, kadınlarda cinsel sorunlar, erkeklerde cinssel sorunlar, cinsel beklentiler, cinsellik süresince yaşanan sorunlar neledir, Cinsel sorunların çözümü nasıl olmalıdır, Uzman doktorlar tarafından cinsel terapi, cinsel kaygılar nelerdir?

Sağlıklı cinsel yaşamın önemi

Cinsel yaşamda olan sorunların çözümleri profesyonel kişileri tarafından önce analiz edilip sonra çözümleri aranmaktadır. Cinsel yaşamınızda yaşadığınız sorunlar, ilişkinin genelini etkilemektedir. Bunlardan kurtulmanın en iyi yoluda profesyonel destek almaktır. Bu yazımızda sizlere bu konuda çaıklayıcı ve detaylı bilgilendirme yapacağız.

Cinsel Sorunların Farkında Olmak

cinsel sorunların farkına varmak
cinsel sorunları fark edin

Cinsel sorunları olan birey yada çiftlere bu alanda eğitim almış, psikiyatristler ve psikologlar tarafından tek yada çift olarak uygulanan bir cinsel davranış ve tepki terapisidir. Kognitif davranş tedaviside bunun tıbbi adıdır.

Sağlıklı insanlarda cinsel birlikteik dört aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar birbirini takip eder ve uyumlu olmalıdır. Bunların her hangi birinde bir uyumsuzluk bütün olaral cinsel birleşmeyi etkilemektedir.

Birinci aşama uyarılma aşamasıdır. kadın veya erkek birbirlerinin uyarılma evresinden sonra bunu takip eden, cinsel arzudur, cinsel arzu ve istek yerini orgazma bırakır ve cinsel birliktelik kendisini Orgazma taşır ve bunun son evreside cinsel çözülmedir, bu son evredir.

Cinsellik ile alakalı sorunlarınız bu dört evrenin herhangi birisinde veya bir kaçında olabilir. Cinsel birlikteliğin bu nedenlerden birisiyle yada bir kaçından kaynaklı olarak sağlıklı yaşanmaması disfonksiyon diye adlandırılır. Seksüel disfonksiyon  her iki cinstede ortaya çıkan ve oldukça yaygınn görülen bir durumdur. Yapılan araştırma ve analizlerin sonucunda her 10 kadından 4ü ve her 10 erkekten 3 tanesinde seksüel disfonksiyon  görülebilmektedir..

Sekeüel disfonksiyon olarak adlandırılan bu sorunun altında bir çok farklı kaynak olabilir ve bunlardan beslenebilir.

Cinsel isteksizlik ve sorunlar


•    Erektil disfonksiyon
•    Libido kaybı (cinsel isteksizlik)
•    İlgi kaybı
•    Prematür ejekülasyon (erken boşalma)
•    Özgüven problemleri
•    Orgazm evresi ilgili problemler

Her iki tarafında tatmin olduğu cinsel yaşam, sağlıklı ve doğal cinsellik olarak adlandırılmaktadır. Cinsellikte yaşanan sorunlar çiftlerin duygusal davranışların ve sosyal hayatlarına da etki etmektedir. Bu sorunların ötelenmesi bir çok çiftin arasında daha büyük sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Cinsel Terapi nedir kimlere uygulanır?

Cinsel terapi

Cinsel terapi danışanlar ile karşılıklı paylaşım, diyalog ve uzlaşı üzerine yapılan bir psikolojik terapidir. Sosyal hayatın yada cinsel hayatın hangi noktasında cinsel sorunlara yol açtığının tespiti açısından bilgi aktarımı ve çözüme odaklı tespitler ile yapılmaktadır. Çift olarak yada birey olarak yapılabilmektedir. Cinsel yaşamda hangi sorunlarının bir problem haline geldiğinin tespiti açısından diyalog, ve paylaşım önemlidir.

Cinsel terapi uzmanları bu alanda eğitimlerini almış lisanslı doktor, psikolog, psikiyatri, uzman hekim ve profesörler tarafından verilmektedir. Cinsel terapi kısa süreli ve geçici bir terapi türüdür. sorunların büyüklüğüne ve çözümüne bağlı olarak 5 ile 15 seans arasında çözüm bulunmaktadır. Bu konuda danışanların psikolojik durumları ve her iki tarafında ne kadar istekli ve samimi olduklarıda önem taşımaktadır.

Cinsel Terapi Nasıl yapılır

cinsellik terapisi

Cinsel terapistin cinsel isteksizlik yada birleşmede yaşanan sorunların tespiti ile gerçekleşen bir terapi türüdür. Cinsel isteğin yada isteksizliğin türü, sebepleri ve ortaya çıkardığı sonuçlar incelenir ve karşılıklı diyalog halinde çözümlenmeye çalışılır. Cinsel isteksizlik ortaya çıkarabilecek, fiziki, psikolojik yada başka sebeplerin analizi yapılmaktadır. Cinsel isteksizlik yada cinsel birleşme anında yaşanan sorunların nedenleri, çözümleri danışanlar ile birlikte ortaya çıkarılır. Yaygın olarak görülen disparoni (ağrılı cinsel birleşme) yada sağlıklı bir cinselliğin önündeki engellerin aşılması için adımlar atılır ve yönlendirmeler yapılmaktadır.

Bilindik psikoterapi seansları gibi karşılıklı diyalog, duyguların aktarımı, beklentiler, istekler, endişeler, kaygı, korku veya isteksizlikler cinsel terapi uzmanına gerçeki samimi ve esas olarak belirtilmektedir. Cinsel terapi uzmanları içinde bulunduğu durumun şartlarına göre çiftleri aynı anda yada tek tek terapiye alabilmektedir. Bu kişilerin ve ilişkinin durumuna göre değişmektedir.

Her seans sağlıklı bir cinsel birlikteliğe adım adım yaklaşılan bir evredir. Öncelik olarak seksüel disfonksiyonun çiftlere veya biryin kabul etmesi ve bunun çözümüne odaklanması ile başlamaktadır. Daha sonra bu sorunun çözümüne yönelik adımlar atılır ve uzamnlar tarafından yönlendirmeler yapılmaktadır. Unutmayalım ki kabullenme ve farkındalık bu konuda oldukça önemlidir. Her terapiden sonr ayapılan yönlendirmeler çiftlerin daha sağlıklı ve doğal cinsel birlikteliklerine yaklaşılan bir adımdır.

Terapi sonunda cinsel danışma uzmanı çiftlerin durumunuda göz önüne alarak bir takım ev ödevleri verebilir, bu ödevler karşılıklı oarak cinsellik temalı sohbetlerin olması, veya cinsel bilgilendirme kitaplarının okunması gibi detaylar olabilir. Bu danışanların kendi hayatları içerisinde cinselliği benimsemesi ve hayatlarının her anına taşımasına yardımcı olmaktadır.

Terapi uzmanları psikolojik nedenlerin seksüel disfonksiyona yol açtığının tespiti halinde psikolojik destek almaları yönünde yönlendirme yapabilir ve cinsel terapi psikolojik destek ile birlikte devam edebilmektedir.

Seksüel disfonksiyona yol açan sebepeler fiziki nedenlerden kaynaklanıyorsa zman doktor ilgili branşa yönlendirip sorunun çözümünde takipci olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir